EGEÇEDER- Ege Bölgesi Çevirmenler ve Çeviri Büroları Derneği - Haber-detay

2018 yılının ilk yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi

EGEÇEDER Yön. Kur. olarak 2018 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdik.
Federasyon başkanımız Serhat KUNAR’ın da telefon ile bağlandığı toplantımız son derece verimli geçti; Bilindiği üzere  Yasal Çevirmen Eğitici Eğitimi” çerçevesinde TURÇEF Federasyon’umuzun nitelikli üyeleri arasından seçilen eğitici üyelerimizin listesi ve adli çevirmenlik ders programı Adalet Bakanlığı Bilirkişi Daire Başkanlığı tarafından 14 Aralık 2017 günü kabul edilmiş, bunu müteakip tüm adli çevirmenlerin Türkiye sathındaki durumlarını belirleyen protokol de TURÇEF ile TMMOB -EMO arasında imzalanmak suretiyle hayata geçirilmişti.
EGEÇEDER olarak gerekli ön-hazırlıkları tamamladık. Çevirmenlik Uygulama eğitimi bölgemizde  değerli üyemiz Hasan KAVCAR ve İbrahim MARANGOZOĞLU tarafından verilecektir. G-04 ÇEVİRMENLİK İÇİN 5 YIL GEÇERLİ TEMEL HUKUK EĞİTİMİ VE ÇEVİRMENLİK UYGULAMA EĞİTİMİNE İzmir’de çok yakında başlıyoruz.  Bunun haklı gururunu yaşıyoruz, tabii üzerimizde bulunan sorumluluğında farkındayız. 
Bilirkişilik Temel Eğitim için Adli çevirmenlik için 5 yıl geçerli olacak olan “Nitelikli Çevirmenlik listesine” kayıt olmak isteyen üyemiz veya üyemiz olmayan Çevirmen arkadaşlarımızın  başvurularını İzmir’de, derneğimize bir an önce yapmaları gerekmektedir. 
Derneğimizin irtibat numaraları www. egeceder.org adlı resmi web sitemizde bulunmaktadır.
Toplantımızda ayrıca İzmir Bilirkișilik Bölge Kurulu Başkanı Sayın Seda Akmeşe GÜNEŞ ile yaptığımız görüşmenin de bir değerlendirmesini yaptık. Nisan ayı içinde Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitelerinde vereceğiz konferansların da çerçevesi de görüşülen  hususlardan biriydi. .Mesleğe atılmaya hazırlanan  genç çevirmen arkadaşlarımızın her zaman yanındayız ve TURÇEF olarak elimizden gelen katkıyı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada vermeye devam edeceğiz. 
Toplantımızın bir diğer önemli gündem maddesi ise sahte çevirmenlerin “yönetmelik dışı” yasal olmayan belgelerle başvuru yaptıkları ilişkin olarak tarafımıza gelen  bildirilerin değerlendirilmesiydi. Bu yönde duyum alan  meslekdaşlarımızın konuyu acilen TURÇEF’e bildirmelerini rica ediyoruz.
HAKSIZLIK YAPANLARIN DEĞİL, HAKLI OLAN İNSANLARIN DAHA GÜÇLÜ OLDUKLARINI GÖRMEK HEPİMİZİN ARZUSU OLMALIDIR.
TURÇEF FEDERASYON’un kurucu derneklerinden biri olan EGEÇEDER, bugüne kadar  kurumsallaşma adına pek çok projeyi hayata geçirmiştir. Bölgemizde faaliyet gösteren nitelikli çevirmen arkadaşlara her zaman kapımız açıktır. Onları TURÇEF çatısı altında birlik olmaya davet ediyoruz. Başvuru ile ilgili olarak gerekli bilgileri www. Egeceder.org adresinde bulabilirler.
Globale ve Geleceğe bakarak derneğimizin daha güçlü hale gelmesiyle hedeflediğimiz amaçlara her geçen gün katlanan ve artan başarılarla hep birlikte ulaşacağız.
Derneğimizin bu günlere gelmesinde aktif olarak çalışıp zamanını ve enerjisini vakfeden tüm gönüllülerimizin başarısını kutluyorum ve verdikleri destek, katkı ve katılımları için teşekkürlerimi sunuyorum.
Saygılarımla,
Osman Kürşat SERTTÜRK
EGEÇEDER Başkanı
TURÇEF Yön. Kur. Üyesi

Diğer Haberler